קבוצת הרכיבה של נערי מצפה-ים

קבוצת הרוכבים של מצפה-ים: במעון מצפה-ים שבנוף-ים (איזור הרצליה) פועלת קבוצת רוכבי אופני שטח שרוכבת כל שבוע, בכל רחבי הארץ. ברכיבה טיפוסית משתתפים עד עשרה נערים בגילאי 15-18 ושניים-שלושה מלווים מבוגרים. פעילות הקבוצה מתאפשרת הודות לתרומות כסף, ציוד, וזמן מתנדבים.

מה הרקע של הנערים? מצפה-ים הוא מעון סגור לנערים בסיכון המצויים בקצה הרצף הטיפולי-חינוכי במדינת ישראל, לאחר שכל ניסיונות הטיפול הקודמים בהם לא נשאו פרי. מטרת הטיפול היא להכשיר את הנערים לתפקוד רגיל בקהילה. כל הנערים בקבוצה עומדים לפני שחרור מהמעון תוך כשנה וצמאים להתחבר אל אנשים “רגילים.”

איזה ציוד אישי יש לנערים? כל נער מצויד באופני שטח טובות וכל הציוד הנדרש: מכנסי רכיבה, חולצת רכיבה, כפפות, קסדה, משקפי שמש, תרמיל, משאבה, פנימיות רזרביות, וכולי. לפני כל רכיבה הנער אחראי על הכנת הציוד, מילוי מים, הכנת סנדביצ’ים, חטיפים, וכדומה. בקיצור, הנער מגיע לרכיבה “קומפלט” — כל מה שצריך זה לעלות על האופניים ולהתחיל לדווש.

מה רמת הרכיבה של הנערים? כמו של רוכב אופני הרים טיפוסי שרוכב פעם בשבוע. רכיבה טיפוסית שלנו כוללת כ 30 ק”מ בשטח הררי, בכל הארץ. ו … אנחנו מתים על סינגלים.

מה עם ביטוח? יש כיסוי ביטוחי לכל פעילויות הרכיבה של הנערים.

איך מניידים את הקבוצה לרכיבות? יש לנו עגלה נגררת עם מתקן תלייה ל 12 זוגות אופניים. לעגלה יש רישוי לגרירה. בדרך כלל אנחנו מקבלים ג’יפ מחברת הבנייה “תדהר” (שמסייעת לפרויקט בדרכים רבות נוספות) אבל לפעמים צריך לסנג’ר ג’יפ מאחד המתנדבים שמסייעים לנו.

מי מלווה את הנערים ברכיבות? בכל רכיבה משתתפים לפחות שני מדריכים מבוגרים. אחד המבוגרים הוא מדריך במעון שהוא גם רוכב אופניים, והמבוגר השני הוא רוכב מתנדב.

מי בוחר מסלולים ומוביל את הקבוצה? הרוכב המתנדב או המדריך הקבוע — לפי רצון המתנדב. המתנדב יכול להוביל או להשתתף כרוכב רגיל. בשני המקרים הנוכחות שלו או שלה בקבוצה מאד חשובה.

מתי הקבוצה רוכבת? בכל יום רביעי, בכל מזג אוויר. יציאה ב 6:30 בבקר ממעון מצפה-ים בנוף-ים, ליד סידני עלי. רוכבים מתנדבים נפגשים עם הקבוצה או במעון או בשטח (יכול להיות בכל מקום בארץ).

איך אני יכול לעזור?

הצטרפות לרכיבה: הדרך הכי טובה להכיר את הפרוייקט היא להצטרף לאחת הרכיבות. כל מה שצריך לעשות זה להרים טלפון בכל יום שני בערב, לקבל פרטים על נקודת היציאה, ולהצטרף ביום שלישי בבקר. בכל מקרה מובטחת לך רכיבה משובחת — אנחנו עושים את המסלולים הכי יפים בארץ.

אירוח נער לרכיבה: אם אתם רוכבים בקבוצה מאיזור המרכז שרוכבת שטח בימי ששי או שבת, יהיה נהדר אם תוכלו לצרף לרכיבה את אחד הנערים. אין צורך לעשות זאת באופן קבוע – כל רכיבה כזאת היא מצווה גדולה. כל מה שצריך לעשות זה לאסוף את הנער מהמעון בנוף-ים לפני הרכיבה, להחזיר אותו למעון אחרי הרכיבה, ולהתייחס אליו כאל רוכב רגיל במהלך הרכיבה. המשמעות מבחינתכם היא שייתכן שתצטרכו להוציא עוד רכב או להתקין עוד מנשא. טרדה קטנה בשבילכם ומתנה אדירה לנער. כאמור, כל הנערים הם רוכבים מנוסים ומצויידים שרגילים לרכב בקבוצות.

הובלת טיולים: אנחנו תמיד שמחים להתארח ע”י רוכבי שטח מתנדבים שמוכנים להוביל את הקבוצה במסלולים שונים ברחבי הארץ. המוביל המתנדב יכול לגור בכל מקום בארץ – אנחנו נגיע אליו או אליה עם הקבוצה! המגבלה היחידה היא זמן: הקבוצה רוכבת בימי רביעי, תחילת רכיבה בשטח ב 7:30 בבקר, סיום רכיבה גמיש, בדרך כלל באיזור 13:00.

סיוע ברכב: אם יש לך רכב עם וו-גרירה שאתה יכול לוותר עליו מדי פעם בימי רביעי, זה מאד יסייע לנו. אנו נבוא לאסוף את הרכב מביתך ביום שלישי בערב או ביום רביעי מוקדם בבקר, ונחזיר אותו לביתך מתודלק ביום רביעי אחרי הצהריים.

ציוד וביגוד משומש: אם הוא במצב טוב, נשמח לקבל אותו.

כסף: הפעילות עולה כחמישים אלף ש”ח בשנה. כל תרומה תתקבל בברכה. אנו פועלים במסגרת עמותה שהתרומות אליה מוכרות ע”י מס הכנסה.

אל מי פונים?

שמעון שוקן  shimon@idc.ac.il

רז שורק sorekrr@gmail.com

טלפון: 050-836-6663

Comments are closed.